Używamy plików cookie!
Oto zasady prywatności, którymi się kierujemy: Polityka Prywatności. Ważne informacje znajdziesz też w Regulaminie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wyłączyć pliki cookies, możesz kliknąć tu.
Accept
Wiadomości RadomWiadomości Radom
  • Biznes
  • Ludzie
  • Nauka i Technika
  • Polityka
  • Zdrowie
  • Praca
Reading: Spójna strategia działania – kluczem do sukcesu w transformacji energetycznej Polski
Share
Notification Show More
Latest News
MRiRW: Rejestracja środków ochrony roślin andndash; automatyzacja wydawania pozwoleń (komunikat)
Polityka i społeczeństwo
Korzyści diety pudełkowej dla osób aktywnych fizycznie – czy warto korzystać z gotowego cateringu?
Artykuły Partnerskie Zdrowie i styl życia
Kolejni studenci skorzystają z programu `ISOF dla uczelni`
Nauka i Technika
Lotnisko Warszawa-Radom z nową trasą PLL LOT do Barcelony
Biznes i finanse
Na wiosnę krótsze podróże z PKP Intercity
Biznes i finanse
Aa
Wiadomości RadomWiadomości Radom
Aa
Search
Follow US
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Wiadomości Radom > Blog > Polityka i społeczeństwo > Spójna strategia działania – kluczem do sukcesu w transformacji energetycznej Polski
Polityka i społeczeństwo

Spójna strategia działania – kluczem do sukcesu w transformacji energetycznej Polski

Wiadomości Radom
Last updated: 2023/04/03 at 1:32 PM
Wiadomości Radom
Share
8 Min Read
SHARE

3 kwietnia 2023 r. minister Anna Moskwa spotkała się z prezesami spółek energetycznych, aby omówić kluczowe założenia trzeciego scenariusza prognostycznego „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”. Dokument ten stanowi strategiczny kierunek dalszej transformacji energetycznej kraju, a także odpowiada na potrzeby branży elektroenergetycznej i społeczeństwa. „Rewizja prognoz energetycznych wzmocni suwerenność energetyczną Polski i konkurencyjność naszej gospodarki, a przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo energetyczne naszym obywatelom” – zaznaczyła minister.

Scenariusz PEP 2040 zapewnia elastyczne i zrównoważone kierunki rozwoju polityki energetycznej Polski w ciągu najbliższych 20 lat. Poprzez precyzyjne określenie czterech filarów, umożliwia on podjęcie konkretnych działań w celu przyspieszenia sprawiedliwej transformacji, budowy zeroemisyjnego systemu energetycznego, poprawy jakości powietrza oraz zwiększenia suwerenności energetycznej, a tym samym zapewnienia zdrowszego środowiska dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Kryzys w Ukrainie skłonił nas do głębszej refleksji na temat znaczenia suwerenności energetycznej. Dzięki analizom i prognozom wykonanym w tej sprawie, możemy wyciągnąć wnioski, które pozwolą nam na skuteczne wzmocnienie jednych z obszarów PEP 2040. Przemiany energetyczne powinny zapewnić nie tylko spokój w zakresie dostaw energii, ale również przyczynić się do stopniowej dekarbonizacji wytwarzania energii elektrycznej – powiedziała minister Anna Moskwa.

Suwerenność energetyczna to bardzo ważny aspekt, który polega na wykorzystaniu różnorodnych źródeł energii, własnych surowców oraz efektywnego wykorzystywania zasobów węglowych naszego kraju. W tym celu ważna jest także promocja odnawialnych źródeł energii, rozwój energetyki jądrowej i sieci energetycznych.

Według trzeciego scenariusza PEP 2040, w ciągu najbliższych dwóch dekad zaobserwujemy znaczny rozwój nowych mocy: do 2040 r. poziom mocy zainstalowanych wzrośnie o 100 GW. Równocześnie, technologiczna dywersyfikacja miksu energetycznego będzie postępować, a źródła zeroemisyjne (OZE i atom) staną się głównym źródłem zaopatrzenia w energię elektryczną, pokrywając aż 73 proc. zapotrzebowania.

Wzrost roli morskich elektrowni wiatrowych w systemie energetycznym Polski będzie istotny. Według prognoz, moc zainstalowana tego rodzaju źródeł w 2030 r. wyniesie 5,9 GW, a w 2040 r. – 18 GW. Pozytywne prognozy dotyczą także energetyki wiatrowo-lądowej – w 2030 r. będzie to 14 GW, a pięć lat później – 20 GW. Fotowoltaika zapewni 27 GW mocy w 2030 r. i 45 GW w 2040 r. Łącznie z biomasą, biogazem, energią wody, moc OZE w naszym kraju w 2030 r. wyniesie 50 GW, a w 2040 r. – 88 GW. Oznacza to, że w 2030 r. OZE wyprodukuje ok. 47 proc. energii elektrycznej, a w 2040 r., już 51 proc. Natomiast, w 2040 r. energia jądrowa będzie odpowiadać za ok. 23% naszego zapotrzebowania.

Minister Anna Moskwa poinformowała, że w 2040 r. zakłada się, że moc zainstalowana w energetyce jądrowej (wielkoskalowej i SMR) wyniesie 7,8 GW, co stanowić będzie ok. 6% całkowitej mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Generacja jądrowa ma pokryć ok. 23% popytu na energię elektryczną.

Musimy konsekwentnie realizować „Program polskiej energetyki jądrowej”, w ramach którego zamierzamy uruchomić pierwszy wielkoskalowy blok jądrowy do 2033 roku oraz budować kolejne jednostki w okresie do 2040 roku. Chcemy także wykorzystać potencjał związany z rozwojem małych reaktorów jądrowych.

Aby zrealizować założenia zawarte w scenariuszu PEP 2040, konieczne jest wzmocnienie istniejących sieci dystrybucyjnych, a także inwestycje w nowoczesne technologie, takie jak magazyny energii i inteligentne systemy zarządzania. W celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii oraz elastyczności systemu energetycznego, w okresie przejściowym będą wykorzystywane źródła węglowe i gazowe.

Aby skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną kraju, konieczne jest stworzenie spójnej polityki energetycznej, która będzie współgrać z rozwojem nowych technologii oraz będzie odpowiadać potrzebom konsumentów i wymagać strategicznych inwestycji, w tym od koncernów energetycznych.

Aktualizacja PEP 2040 wymaga wdrożenia trzech filarów. Pierwszy filar opiera się na integracji źródeł odnawialnych z sieciami przesyłowymi i dystrybucyjnymi, a także zapewnienia właściwych parametrów jakościowych energii elektrycznej. Kolejny element polega na utrzymaniu źródeł konwencjonalnych, aby zapewnić rezerwę generacji zależnej od warunków pogodowych, a w przyszłości rozwinąć magazyny energii i zwiększyć elastyczność systemu. Trzeci filar to wystarczalność środków operacyjnych, które pozwolą zarządzać systemem w przypadku szybkiego wzrostu dynamiki jego pracy. Za ten cel odpowiednie będą mechanizmy rynkowe, w tym przede wszystkim cena energii – podkreślił Tomasz Sikorski, prezes PSE.

Polska musi przygotować się na przyszłość, dlatego Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. jest ważnym krokiem w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa naszego kraju. Nie tylko nasza siła militarnego jest ważna, ale także nowoczesna energetyka, która będzie w polskich rękach. Dzięki temu Polacy będą mieli zapewniony dostęp do energii w przystępnych cenach, co jest korzystne zarówno dla gospodarki, jak i dla obywateli – stwierdził Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Polski rząd i Ministerstwo Klimatu i Środowiska wykazują się wielkim zaangażowaniem w aktualizację kluczowych analiz prognostycznych dla polskiej energetyki. ENEA, jako jeden z liderów na polskim rynku energetycznym, podąża za obraną przez władze drogą modernizacji polskiej energetyki. Grupa ENEA ma zgody korporacyjne dotyczące akwizycji projektów o mocy 480 MW oraz na budowę własnych projektów odnawialnych o mocy ok. 700 MW. Zamiast wysłużonych bloków węglowych w elektrowni Kozienice, planuje wybudować nowe moce gazowe, by zapewnić bezpieczeństwo dla krajowego systemu elektroenergetycznego i stabilizować rozwijające się OZE. Jednocześnie przedsiębiorstwo widzi duży potencjał w wykorzystaniu tych źródeł do produkcji zielonego wodoru – paliwa przyszłości. Znaczenie ma również pierwsze tak szerokie ujęcie SMR, czyli modułowych reaktorów jądrowych, jako źródeł zeroemisyjnych w aktualizacji PEP 2040. ENEA planuje włączyć się w proces wdrożenia tej technologii, skupiając się na małych oraz mikro reaktorach do kilkudziesięciu MW mocy.

Jako pierwszy multienergetyczny koncern z Europy Środkowej zadeklarowaliśmy ambitny cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku. Obecnie wdrażamy aktualizację strategii połączonego ORLENu, która koncentruje się na Polityce energetycznej Polski do 2040 roku. Nasze inwestycje do tego czasu mają osiągnąć wartość 320 miliardów złotych – 120 miliardów złotych przeznaczymy na rozwój zrównoważonych gałęzi naszego biznesu. Wśród nich będą m.in. energetyka wiatrowa na morzu i lądzie, fotowoltaika, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność oraz zielony wodór. Grupa ORLEN dąży także do zmodernizowania petrochemii oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetyki jądrowej – stwierdził Krzysztof Nowicki, członek zarządu ds. produkcji i optymalizacji PKN ORLEN.

Zgodnie z Polityką energetyczną Polski do 2040 r., TAURON wprowadza nową strategię, znaną jako Zielony Zwrot. Poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE, do 2025 r. TAURON planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a do 2030 r. udział OZE w miksie wytwórczym grupy ma wynosić aż 80%. W energetyce wiatrowej TAURON chce podwoić swój stan posiadania do 2025 r., a do 2030 r. będzie dysponować 1100 MW w technologii wiatrowej. Ponadto, grupa będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych, a do 2025 r. moc fotowoltaiczna ma wynosić 700 MW, a do 2030 roku – 1400 MW – powiedział Artur Warzocha, wiceprezes grupy TAURON.

PAP SA zapewnia, że publikowane komunikaty są wyrażane w oryginalnej formie, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian. Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, odpowiedzialność za treść komunikatu należy do nadawcy.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You Might Also Like

MRiRW: Rejestracja środków ochrony roślin andndash; automatyzacja wydawania pozwoleń (komunikat)

MS: Postępowania dyscyplinarne i karne wobec sędziego Michała Mańkowskiego pod nadzorem Ministerstwa Sprawiedliwości (komunikat)

MSWiA: Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 – ponad 20 mln połączeń zarejestrowanych w CPR w 2024 r. (komunikat)

MS: 80 lat po wyzwoleniu Auschwitz: Ministerstwo angażuje się w obchody oraz dialog na rzecz strategicznego zwalczania antysemityzmu w Polsce (komunikat)

MS: Konferencja `Zaprzeczanie, zniekształcanie i dezinformacja. Prawda o Holokauście 80 lat po wyzwoleniu Auschwitz` (komunikat)

TAGGED: Ekologia, Energia Odnawialna, Globalne Ocieplenie, Klimat, Ministerstwo, Ochrona Środowiska, Odpowiedzialność, Środowisko, Zanieczyszczenia, Zmiana Klimatu

Sign Up For Daily Newsletter

Be keep up! Get the latest breaking news delivered straight to your inbox.

By signing up, you agree to our Terms of Use and acknowledge the data practices in our Privacy Policy. You may unsubscribe at any time.
Wiadomości Radom 3 kwietnia, 2023
Share this Article
Facebook Twitter Copy Link Print
Share
Previous Article Mobilne Muzeum w Kozienicach – Przybliżając Historię
Next Article Oferta pracy na stanowisko – Specjalista ds. Obsługi Klienta Odpisywanie na wiadomości Praca Zdalna (Radom)

Pozostań z nami w kontakcie

1 Followers Like
1 Followers Follow
1 Followers Pin
1 Followers Follow
1 Subscribers Subscribe
1 Followers Follow

Najnowsze artykuły

MRiRW: Rejestracja środków ochrony roślin andndash; automatyzacja wydawania pozwoleń (komunikat)
Polityka i społeczeństwo 12 marca, 2025
Korzyści diety pudełkowej dla osób aktywnych fizycznie – czy warto korzystać z gotowego cateringu?
Artykuły Partnerskie Zdrowie i styl życia 9 marca, 2025
Kolejni studenci skorzystają z programu `ISOF dla uczelni`
Nauka i Technika 6 marca, 2025
Lotnisko Warszawa-Radom z nową trasą PLL LOT do Barcelony
Biznes i finanse 3 marca, 2025
Na wiosnę krótsze podróże z PKP Intercity
Biznes i finanse 27 lutego, 2025

RADOM WIADOMOŚCI

Regionalny serwis informacyjny

 

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

Informacje prawne

  • Obowiązek informacyjny RODO
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin Serwisu

Kategorie

  • Biznes
  • Ludzie
  • Nauka i Technika
  • Polityka
  • Zdrowie
  • Praca

Najnowsze artykuły

MRiRW: Rejestracja środków ochrony roślin andndash; automatyzacja wydawania pozwoleń (komunikat)
Polityka i społeczeństwo
Korzyści diety pudełkowej dla osób aktywnych fizycznie – czy warto korzystać z gotowego cateringu?
Artykuły Partnerskie Zdrowie i styl życia
Wiadomości RadomWiadomości Radom
Follow US

© 2023 Radom Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

A może się zapiszesz?

Nie przegap żadnej informacji i dołącz do naszego newslettera!

Zero spamu. Wypiszesz się kiedy zechcesz.

Removed from reading list

Undo
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?